Péče o unavené nohy

20. srpna 2011 v 21:39 | Lellye R |  Tělo
Na nohou spočívá rovnováha celého těla, proto je velmi důležité o ně pečovat. Přinášíme vám několik tipů, jak dopřát svým nohám tu nejlepší péči.
a) Výběr správných bot
Noste pohodlné boty s kvalitní pevnou podrážkou. Pozor na dlouhodobé nošení lodiček, protože podle lékařských pramenů způsobuje trvalé nošení bot na vysokém podpatku, v nichž jsou prsty tlačeny dopředu, noha je příliš klenutá a váha těla spočívá na patách a bříškách nohy, 75 % zdravotních postižení nohou.
Kvůli nepravidelnému rozložení váhy nemohou nohy zcela absorbovat otřesy vyvolané chůzí. Napětí se při pohybu šíří vzhůru po páteři a může způsobit bolesti zad a hlavy.
b) Udržení pružnosti nohou

Na procvičení nohou doporučují pedikéři chození naboso doma nebo ještě lépe po pláži. Vlhký písek procvičuje prsty a působí jako přírodní exfoliant odumřelé kůže. Zdravotní pantofle a sandály jsou módní, ale při nákupu hleďte hlavně na to, aby vám padly. Paty musejí zapadat do prohlubně ve stélce a pásky umožnit, aby palec zůstal v klidu a ostatní prsty se mohly pohybovat.
c) Důležitost hygieny
Nejběžnějším a nejzáludnějším problémem je plísňové onemocnění nohou. Velmi snadno se přenáší a nejrizikovějšími zdroji nákazy jsou tělocvičny a bazény, protože vlhké teplo je pro spory plísně ideálním prostředím.Příznaky se obvykle nejdříve projeví mezi čtvrtým a pátým prstem. Kůže svědí, potom bolí a zapálí se. Pokud nezačnete s léčbou, může pokožka popraskat, mokvat a infekce se často postupně rozšíří po celé noze, někdy i okolo nehtů na rukou. Některé plísně jsou odolné volně prodejným přípravkům, takže se pod lékařským dohledem podávají širokospektrální protiplísňové preparáty. Pokud se infekce objeví znovu, bylo by dobře uvažovat o výměně bot. Spory plísní se živí keratinem a mohou žít z úlomků nehtů a zbytečků kůže, které se zachytily v botách a ponožkách až dva roky! Účinná opatření mohou infekci zabránit. Myjte a prohlížejte si nohy každý den. Pečlivě si je osušte, zvláště mezi prsty a používejte protiplísňový zásyp.l Ve veřejných sprchách, bazénech a šatnách noste gumové pantofle. Nepůjčujte si od nikoho a ani nikomu ručník, boty či tenisky. Vždy noste vlastní punčochy a ponožky.
První pomoc nohám
Bolavé nohy: Do umyvadla teplé vody přidejte 1 kapku mátového a 4 kapky levandulového oleje. Ponořte nohy na 10 minut do lázně, aby se zmenšily otoky a pocit pálení.
Puchýře: Naneste pár kapek levandulového oleje na studený obklad nebo náplast a přiložte na puchýře a citlivá místa. Nechte působit nejméně 10 minut.
Bolestivé svědění: Vmasírujte kustovnicový /tea tree/ olej mezi prsty nebo na popraskané paty.
Popraskané paty: Uzavřete hluboké praskliny balzámem a nanášejte několikrát denně hydratační krém jako prevenci proti dalšímu praskání a krvácení.
Kuří oka: Zamezte dalšímu tlaku a přiložte náplast na kuří oka s kyselinou salicylovou. Nepoužívejte masti a roztoky, protože mohou pronikat do okolní zdravé pokožky a podráždit ji.
Křečové žíly - prevence: K prevenci můžete přispět cvičením nebo plaváním, protože tělesná aktivita posiluje krevní oběh. Také neseďte s nohou přes nohu a neopírejte si dolní končetiny o tvrdý okraj židle. V pravidelných intervalech během dne a hlavně večer si pokládejte nohy nahoru. Jezte stravu s vysokým obsahem vláknin, abyste předešla zácpě. Na povzbuzení střevní činnosti také skvěle působí džus z aloe vera. Pomoci může i kysličník křemičitý na posílení žilních stěn.
Otoky kotníků: Ponořte nohy až po kolena střídavě do nádob se studenou a vlažnou vodou se špetkou mořské soli.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí se ti můj blog?

Ano!
Ne!

Komentáře

1 TYUMA | Web | 20. srpna 2011 v 21:46 | Reagovat

Jak jsem to začala číst, tak mě z toho začali bolet nohy :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama